Największy dylemat, jaki mają osoby zdecydowane na noszenie peruki, brzmi: peruka syntetyczna czy peruka naturalna? Który rodzaj wybrać, aby był dla mnie najbardziej odpowiedni?
Wpierw należy oczywiście wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania oraz możliwości czasowe i budżetowe. Ponieważ oba rodzaje peruk mają zalety i wady, poniżej przedstawione zostały argumenty mające na celu pomoc w wyborze typu peruki.
Największą zaletą, która od razu przychodzi na myśl, jest bardzo rzeczywisty wygląd włosów, wręcz nieosiągalny dla peruk syntetycznych. Ponadto peruki naturalne są bardziej trwałe oraz można je strzyc i modelować – w przeciwieństwie do syntetycznych, których nie można poddawać stylizacji.
Wyróżnia się kilka rodzajów włosów, z których produkuje się peruki naturalne:
Najłatwiej dostępne są włosy azjatyckie, dlatego to z nich wyrabia się większość peruk:
Włosy europejskie charakteryzuje większa delikatność i, paradoksalnie, trwałość. Są mniej dostępne niż włosy azjatyckie. Najmniej dostępne, ale też najbardziej luksusowe, są włosy słowiańskie – jako jedyne występują w niemodyfikowanych, naturalnych jasnych blondach. Peruki z włosów naturalnych są bez wątpienia droższe, lecz prezentują najwyższą możliwą jakość. Ponadto nie są od razu gotowe do noszenia: należy poświęcić chwilę dla uzyskania odpowiedniego efektu. Część osób uważa to za minus, dla wielu innych konieczność odpowiedniej pielęgnacji i rytuał codziennego układania fryzury podtrzymują uczucie normalności w codziennym funkcjonowaniu. Peruki naturalne mają kilkuletnią trwałość.
Ogólnie mówiąc, jest kilka rodzajów syntetycznych włosów używanych do produkcji peruk. Poczynając od niemal jednorazowych, stosowanych do peruk okazjonalnych, a skończywszy na specjalnych włosach syntetycznych przeznaczonych do peruk medycznych – właśnie z tych korzysta Rokoko. Takie włosy są najwyższej jakości, często trudno jest wyczuć różnicę między naturalnymi w dotyku i wyglądzie, gdyż – mimo iż są to włosy syntetyczne – ich struktura jest tak bardzo zbliżona do prawdziwych włosów. Zaletą peruk syntetycznych jest brak potrzeby stylizacji: włókna mają określony kolor, skręt i objętość, więc fryzura jest od razu gotowa do założenia i będzie zachowana niezależnie od okoliczności. Oczywiście, niektóre osoby mogą uznać tę nieuniwersalność w porównaniu do włosa naturalnego za wadę, ale włókno syntetyczne – odporne na zmiany – to dobry wybór dla każdego, kto nie potrzebuje zmieniać stylu uczesania lub nie chce poświęcać na to cennego czasu. Peruki syntetyczne przy odpowiedniej pielęgnacji mają kilkumiesięczną trwałość.
Podstawą budowy każdej peruki jest tzw. baza. Jest ona złożona z różnych wybranych materiałów, niemniej współczesne konstrukcje peruk są dużo bardziej wytrzymałe i lżejsze niż te dostępne w ubiegłym wieku.
Jedną z podstawowych decyzji, jakie musi podjąć osoba wybierająca perukę, jest kwestia materiału, z którego została wykonana zastępcza fryzura. Ludzie decydujący się na peruki syntetyczne powinni mieć w pamięci następujące cechy produktów tego typu.
Ich ważnym wyróżnikiem jest atrakcyjna cena. Peruki syntetyczne mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od swoich naturalnych odpowiedników. Materiały niezbędne do ich produkcji są praktycznie nielimitowane (bo wytwarzanie fabrycznie), a przez to znacznie tańsze niż włosy ścięte od innych osób. Jeśli dodamy do tego możliwość refundacji części peruki w ramach wsparcia Narodowego Funduszu Zdrowia, to może się okazać, że perukę syntetyczną otrzymamy za symboliczną cenę lub nawet za darmo. Co istotne, niższy koszt nie musi oznaczać gorszej jakości. Wykorzystanie najnowszych technologii sprawia, że peruki z włókna syntetycznego dobrze się prezentują i wiernie imitują oryginalną fryzurę.
Na korzyść peruk syntetycznych przemawia także ogromny wybór – Klienci salonów perukarskich mogą przebierać w katalogach markowych producentów, a dostępność modeli jest praktycznie ograniczona jedynie wyobraźnią projektantów. Pełna paleta wzorów obejmuje również różnorodność kolorystyczną, a peruki syntetyczne są chętnie wykorzystywane jako urozmaicenie imprezowych stylizacji albo aranżacji estradowych.
Po stronie zalet opisywanych peruk zapiszemy również antyalergiczność materiałów, z których je wykonano, lekką konstrukcję oraz fakt, że nie wymagają one regularnych zabiegów stylizacyjnych. Są też proste w pielęgnacji, która sprowadza się głównie do regularnego mycia specjalnymi środkami oraz rozczesywania.
Co zatem może przemawiać na niekorzyść peruk syntetycznych? Taki rodzaj zastępczej fryzury wyklucza możliwość modelowania na ciepło oraz farbowania, przez co raz kupiona peruka będzie wyglądała tak samo do momentu wymiany modelu. Warto pamiętać, że peruki syntetyczne są mniej trwałe niż modele naturalne – żywotność tych pierwszych określa się na 6–12 miesięcy, w zależności od sposobu użytkowania i przestrzegania zasad codziennej pielęgnacji.
Inwestycja w perukę naturalną może okazać się poważnym wydatkiem w domowym budżecie. Osobom rozważającym zakup peruki naturalnej przypominamy, że to rozwiązanie ma swoje mocne i słabsze strony. Najważniejszym atutem peruki naturalnej jest jej prezencja. Włosy ścięte od innych osób prezentują się bardzo wiarygodnie, a ich odróżnienie od tych żywych jest praktycznie niemożliwe. Jeśli wybierzemy naturalne włosy dziewicze virgin (czyli takie, które nie były poddawane intensywnym zabiegom koloryzującym – a tym samym ich struktura nie była narażona na uszkodzenia) może się okazać, że peruka będzie prezentować się dużo lepiej niż oryginalna fryzura.
Zaraz za autentycznym wyglądem peruki naturalnej idzie możliwość stylizacji. Może ona być być modelowana, kręcona i farbowana, co daje niezwykłą elastyczność i duży potencjał stylizacyjny.
Renomowane salony perukarskie oferują peruki od sprawdzonych producentów, co przekłada się na wysoką jakość włosów i ich etyczne źródło. W parze z wysoką jakością włosów idą także wysokiej jakości materiały użyte do budowy baz. Przewiewne tworzywa są lekkie, zapewniające wysoki stopień cyrkulacji powietrza i świetnie przylegają do głowy, przez dają swoim użytkownikom prawdziwy komfort podczas noszenia.
Inwestycja perukę przekłada się nie tylko na jej nieposzlakowaną prezencję i możliwości aranżacyjne. Peruki naturalne są także trwalsze niż modele syntetyczne – ich żywotność określa się na 12-24 miesiące.
Czy zatem peruki naturalne mają jakieś wady? Praktycznie nie, choć ich zwolennicy powinni pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza to cena, która jesr znacznie wyższa niż w przypadku włosów syntetycznych. Peruka naturalna może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, co oznacza, że refundacja ze środków NFZ pokryje jedynie niewielką część całego wydatku. Drugim „mankamentem” peruk naturalnych jest ich ograniczona dostępność. Wynika ona z faktu limitowanej podaży włosów ścinanych od innych ludzi.