Codzienne zakupy w różnych sklepach pokazują ciekawe zjawisko, które widać przy niemal każdym rodzaju produktów na półkach. Chodzi o różnice w cenach podobnych do siebie towarów. To naturalna kolej rzeczy, ponieważ konkurowanie o każdego potencjalnego klienta jest dzisiaj na bardzo wysokim poziomie. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest bez wątpienia dynamiczny rozwój sprzedaży w Internecie. To w tej przestrzeni co chwilę powstają nowe strony i sklepy internetowe — każdy sprzedawca stara się przyciągnąć klienta do siebie bogatym asortymentem i atrakcyjnymi cenami. Dlatego ten sam model może być dostępny w wielu cenach. Skąd biorą się takie różnice cenowe między perukami?
Produkcja peruk nie jest taka łatwa, jak może się to wydawać osobom niezwiązanym z branżą. To dość skomplikowany i długotrwały proces, dlatego różnice w cenach są nieuniknione, nawet w obrębie produktów tej samej firmy. Wytworzenie peruki jest czasochłonne, wymaga dokładności i precyzji ze strony osób odpowiedzialnych do połączenie wszystkich elementów w całość. W przeciwnym razie końcowy produkt będzie na tyle niedopracowany, że nikt nie będzie chciał go kupić. Samo wytworzenie syntetycznych włosów nie jest zbyt skomplikowane. Bezpośrednio odpowiadają za to linie produkcyjne w fabrykach — wystarczy wprowadzić do komputera odpowiednią wartość koloru barwników i pożądaną długość pasm, a resztą zajmą się maszyny. Bardziej wymagające jest przytwierdzenie uzyskanych pasm do bazy peruki, tutaj jest już niezbędna wprawna ręka specjalisty.
Peruki syntetyczne mają ustalony jeden bazowy kolor, który nie ulegnie zmianie przez cały czas korzystania z uzupełnienia. Przyczyna jest bardzo prosta — nie można farbować tego typu peruk. Pasma syntetycznie mają taką budowę, że barwniki po prostu z nich spłyną. Dlatego trzeba podjąć decyzję o kolorze fryzury już w trakcie wyboru peruki.
Mimo bardzo podobnego uczesania włosów, peruki mogą różnić się bazami. To bezpośrednio wiąże się z ceną produktu. Modele wyprodukowane na „prostszych” bazach będą tańsze, niż peruki z bardziej rozbudowanymi czepkami, np. wstawkami z monofilamentu lub linią rozmytą na czole. Długość włosów również wpływa na cenę — więcej wykorzystanego materiału podnosi koszt produkcji. Ponadto należy uwzględnić jeszcze pakowanie oraz koszty transportu.
W przypadku peruk naturalnych warto przypomnieć jakie są powody ich ogólnie wyższej ceny oraz różnic między między poszczególnymi modelami. Jak wskazuje sama ich nazwa, peruki naturalne są wytwarzane z prawdziwych włosów. Skup tego materiału jest bardzo trudnym, czasochłonnym i drogim procesem, co bezpośrednio wpływa na ostateczną cenę, wyższą niż peruk syntetycznych. Z kolei różnice cenowe pomiędzy perukami naturalnymi biorą się nie tylko z wykorzystanego rodzaju bazy, ale przede wszystkim z rodzaju włosów. W końcu włos dziewiczy słowiański jest dostępny w mniejszej ilości, niż włos europejski lub indyjski, który zostanie pofarbowany. Wpływ ma również długość poszukiwanych włosów. Im dłuższa ma być peruka, tym trudniej znaleźć osobę, która sprzeda włosy o określonych wymiarach. Wynika to z wielu lat cierpliwego zapuszczania włosów oraz dokładnej pielęgnacji, aby nadawały się na perukę. Podobnie jest z kolorem pasm — włosy naturalne w odcieniach jasnego blondu są znacznie rzadsze i trudniejsze do zdobycia. Dlatego długa jasna peruka, zawsze będzie droższa, niż uzupełnienie z krótkimi ciemnymi włosami.
Powyższe informacje uzasadniają różnice cen pomiędzy poszczególnymi perukami. Dlatego warto brać pod uwagę, że lepszy produkt kosztuje więcej, a niższa cena nie zawsze jest wyznacznikiem wyjątkowej okazji. W znakomitej większości przypadków warto zapłacić więcej, aby korzystać przez lata z produktu o wysokiej jakości materiałów i wykonania. Oszczędzi to nerwów i rozczarowania wynikających z używania słabego produktu.