Łysienie plackowate jest drugą najczęściej występującą przyczyną utraty włosów. Na pojawienie się tego schorzenia dermatologicznego szczególnie podatne są dzieci oraz młodzi dorośli. Niestety, w starciu z łysieniem plackowatym objawiającym się powstawaniem miejscowych ognisk chorobowych, lekarze rozkładają ręce. Walka z łysieniem plackowatym ogranicza się zazwyczaj do maskowania przykrych symptomów przy pomocy peruki naturalnej albo syntetycznej.
Jednoznaczne określenie przyczyn powstawania miejscowej łysiny nie jest możliwe. Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się nagle, przeważnie u młodych pacjentów. W odróżnieniu od innych typów łysienia, osoby dotknięte łysieniem plackowatym nie zauważają utraty objętości równomiernie na całych włosach. Na ich głowie powstają pozbawione włosów obszary o nieregularnych kształtach i wielkościach. Zmiany mogą pojawić się nie tylko w obrębie owłosienia na głowie, ale również na klatce piersiowej, brwiach, rzęsach, okolicach intymnych oraz kończynach. Łysienie plackowate może mieć charakter przejściowy lub chroniczny. Czasami po kilku miesiącach włosy zaczynają odrastać, lecz niestety schorzenie bardzo często ponownie atakuje w przyszłości.
Leczenie łysienia plackowatego, w szczególności jego chronicznej odmiany, przysparza lekarzom wielu trudności. Do najczęściej wdrażanych kuracji zaliczamy: wcieranie minoksydylu w łyse miejsca, doustne przyjmowanie środków o działaniu immunosupresyjnym i przeciwzapalnym, fotochemioterapię czy krioterapię. Wysiłki włożone w próbę unicestwienia choroby często idą na marne. Szansę na odzyskanie dawnego wyglądu dają w takiej sytuacji firmy perukarskie, oferujące nowoczesne peruki naturalne i syntetyczne.
Starannie dobrana przez profesjonalistę peruka jest godnym zastępcą dla utraconych włosów. W salonach znajdziemy atrakcyjne fryzury o zróżnicowanych kolorach, długości, cięciu, gęstości i strukturze. Zastępcze fryzury oparte na solidnych bazach zlewają się ze skalpem w taki sposób, że granica między ciałem a peruką jest niezauważalna.
Modele dostępne w salonach możemy podzielić na dwa główne typy: naturalne i syntetyczne. Droższe, ale zarazem trwalsze peruki naturalne są najbardziej pożądane przez osoby, które pragną zbliżyć swój wygląd do stanu sprzed pojawienia się pierwszych symptomów chorobowych. Miękkie, lśniące peruki z włosów naturalnych, szczególnie słowiańskich, są delikatne, a jednocześnie wytrzymałe. Mogą być poddawane zabiegom stylizacyjnym – modelowaniu, kręceniu, prostowaniu i upinaniu.
Nieco tańszym wariantem są peruki syntetyczne. Ich wielka zaleta to szeroki wybór różnych modeli i kolorów. Pasma syntetyczne są produkowane ze sztucznego materiału, peruki występują w zdecydowanej większości w formie gotowych fryzur. Ingerencja w ich strukturę - taka jak stylizacja na gorąco czy zmiana koloru - nie jest możliwa. Wysoka temperatura może uszkodzić strukturę pasm syntetycznych, a farba spłynie z powierzchni i włosy nie utrzymają nałożonego koloru. Oba wymienione typy peruk medycznych doskonale nadają się do zamaskowania łysienia plackowatego.