Jak odpowiednio zadbać o perukę naturalną?
Nowoczesne peruki tkane z włosów ściętych od ludzi do złudzenia przypominają fryzury stworzone przez Matkę Naturę. Lśniące, miękko układające się pasma pozwalają na chwilę zapomnieć o krępującym problemie. Peruki naturalne wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia, czynniki zewnętrzne oraz długą żywotnością. Żeby nowe włosy zachowały swoją nienaganną formę nawet przez kilka lat, należy poświęcić im nieco uwagi. Jak wygląda pielęgnacja peruk naturalnych? Przeczytaj!
Podstawą pielęgnacji peruki naturalnej jest jej regularne mycie. To, jak często należy to robić, uzależnione jest przede wszystkim od częstotliwości używania włosów. Aby zachować miękkość i blask naturalnych pukli, należy myć je nie rzadziej niż raz na miesiąc. Włosy i bazę zaleca się myć regularnie, jeśli peruka towarzyszy Ci podczas aktywności fizycznej (na przykład wizyty na siłowni) oraz miała kontakt z czynnikami zewnętrznymi (deszczem, zanieczyszczeniami czy lakierem do włosów).
Jak należy myć perukę naturalną? W pierwszej kolejności umieść włosy na główce i dokładnie je rozczesz przy pomocy grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Kiedy pasma będą gładkie i pozbędziesz się ewentualnych kołtunów, możesz przystąpić do mycia zasadniczego. Włosy polewaj letnią wodą, kierując się od nasady do końcówek. Ostrożnie, w tym samym kierunku w dół, posuwistymi ruchami rozprowadź szampon. Unikaj mocnego tarcia i szarpania. Nieostrożne ruchy mogą połamać włosy i bezpowrotnie je zniszczyć. Kiedy włosy będą dobrze oczyszczone, możesz spłukać kosmetyk według tego samego schematu. Zadbaj o to, aby usunąć zanieczyszczenia nie tylko z kosmyków, ale również bazy. To właśnie ta część peruki ma kontakt ze skórą głowy. Noszenie nieświeżej peruki może skończyć się podrażnieniem i nieprzyjemnym uczuciem swędzenia.
Chcesz, żeby Twoje nowe włosy były mocne i lśniące? Wzbogać pielęgnacyjny rytuał o odżywianie przy pomocy dobrych dedykowanych kosmetyków. Włosy pozbawione naturalnej ochrony w postaci wydzielanego przez skórę łoju są bardziej podatne na uszkodzenia niż te rosnące na głowie. Słabo nawilżone, suche kosmyki mogą matowieć, łamać się i mechacić na skutek tarcia i uszkodzeń mechanicznych. Odżywki z dobrym składem zahamują ten proces. Aplikując je w formie maski lub balsamu, bezwzględnie unikaj okolicy węzełków. Rozmiękczający kosmetyk mógłby je poluzować. Po odżywieniu włosów dokładnie je spłucz.
Z mokrej peruki delikatnie odsącz wodę przy pomocy chłonnego ręcznika. Wilgotne pasma możesz wysuszyć i wymodelować, a nawet wyprostować czy podkręcić. Jednak miej na uwadze, że kontakt włosa z wysoką temperaturą przyspiesza proces jego niszczenia. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, ogranicz liczbę wykonywanych zabiegów stylizacyjnych, a suszenie wykonuj na zasadzie odstawienia lekko wilgotnej peruki naturalnej na stojak i pozostawienia jej w temperaturze pokojowej.