Niezaprzeczalnym faktem jest, że peruki są popularne na świecie już od nawet nie wieków, a tysiącleci. Nieprawdą jest, że peruki to wymysł ostatnich dekad, aby pomóc osobom z problemami trychologicznymi. Peruki są obecne w użyciu tak naprawdę od zarania pierwszych wielkich cywilizacji. Dlatego naturalną koleją rzeczy jest korzystanie z peruk również współcześnie. Jakie były przyczyny stworzenia pierwszych peruk i jakie dawniej miały zastosowanie?
Różne dzieła naszej kultury: filmy, gry, książki i seriale bardzo często pokazują, że nasi starożytni przodkowie bardzo często nosili peruki. Wbrew pozorom nie jest to jedynie fikcja, aby wykreowany świat odpowiadał popularnym stereotypom i wyobrażeniom, a element ówczesnej rzeczywistości. W starożytności noszono peruki bardzo często i wiązały się głównie z atrakcyjnym i schludnym wyglądem. Śmiało można stwierdzić, że były elementem kanonu piękna i mody. Starożytne peruki oczywiście nie były tak zaawansowane jak nasze dzisiejsze peruki naturalne. Jednak ich wygląd był na tyle przyjemny dla oka, że wiele osób rzeczywiście decydowało o zupełnym wygoleniu włosów na głowie i zastępowaniu ich perukami. Było to zjawisko szczególnie popularne w starożytnym Egipcie. Inne cywilizacje również korzystały z peruk, jednak to Egipt kojarzy nam się z perukami jako pierwszy. Golenie włosów miało również aspekt higieniczny, zwłaszcza w gorącym klimacie. Pozwalało szybciej schładzać się i zapobiegało rozwojowi wszy oraz pluskiew.
Używanie peruk w okresie średniowiecza nie było, z pewnych względów, pochwalane i popierane. Dlatego były dość rzadkim zjawiskiem, ale nie można powiedzieć, że zupełnie z nich zrezygnowano. Taka przyjemność była zarezerwowana głównie dla bogatszych klas społecznych — chłopstwa i części mieszczaństwa nie było zwyczajnie stać na zakup takiego nakrycia głowy. Sytuacja zupełnie odmieniła się w kolejnych epokach, zwłaszcza w baroku. Peruki były tak ważnym elementem ubioru, że co ważniejsze osobistości absolutnie nie pokazywały się bez peruki na głowie. To uznawano za nieeleganckie zachowanie i wskazywało wręcz na brak znajomości zasad etykiety. W tamtym okresie peruki były sygnałem zamożności i wysokiej pozycji społecznej. Dlatego nie wychodzono bez nich na zewnątrz.
Były to jednak z naszej perspektywy bardzo dziwne czasy. Wielkie suknie, obfite zdobienia falbanami i wielkie peruki maskowały tak naprawdę zaniedbania higieniczne. Powszechne było przeświadczenie, że branie kąpieli budzi zgorszenie i wpływa negatywnie na zdrowie. Dlatego zapach brudu mieszał się z najznakomitszymi perfumami, jakie można było ówcześnie stworzyć.
Peruki współcześnie są używane głównie w celach estetycznych oraz z powodów medycznych. W sytuacji kiedy włosy rosnące na głowie słabną i nadmiernie wypadają na skutek choroby lub zwyczajnego łysienia, peruki mogą okazać się niezastąpionym rozwiązaniem. Z kolei niesamowicie duża ilość modeli i wersji kolorystycznych pozwala bawić się swoim codziennym wizerunkiem bez narażania włosów na uszkodzenia spowodowane regularną koloryzacją.
Pełna historia peruk jest jednak na tyle obszerna, że aby lepiej poznać ten temat, potrzebny byłby długi wykład. Każda cywilizacja miała swoje własne charakterystyczne sposoby na tworzenie peruk i nadawała im inne znaczenie w obrzędach religijnych oraz codziennym funkcjonowaniu.